Автомобілі на газовому паливі: мрія автомобілістів

Пропан-бутан і метан – вічні супутники-суперники в справі газифікації автомобіля. Механік Матвій Хотинський в своїй книзі 1862 року «Історія машин, пароплавів і паровозів» зазначив: «Будь-який винахід, що випереджає вимога практики, повинен залишитися без застосування до тих пір, поки в ньому не виникне нагальна потреба». Протягом більш ніж 200 років, практично до середини ХIХ століття, винахідники намагалися використовувати в двигуні внутрішнього згоряння все, що може горіти, проте лише бельгійцю Етьєну Ленуару вдалося створити перший комерційно вдалий мотор на світильному газі. Широкого застосування на автомобілях двигун Ленуара так і не отримав, оскільки настав час більш досконалого мотора на рідкому паливі конструкції Августа Отто, а винахід Рудольфа Дизеля і зовсім поставило хрест на газових механізмах у всіх областях застосування механічних приводів.
І тільки в середині тридцятих років минулого століття газ став в Європі альтернативою традиційному моторного палива. Так, до 1940 року в Німеччині на метані працювало вже близько 40 тис. вантажівок. Не сильно відставали від неї Данія, Румунія, Норвегія, Швеція і Італія. Розквіт газового автотранспорту в нашій країні припав на 1980-ті. Моторам, які працюють на газі, знайшли застосування і в авіації, на залізниці, в оборонці. З розпадом Союзу газомоторна тема втратила свою актуальність.

БРАТИ-СУПЕРНИКИ. Пропан-бутан і метан – вічні супутники-суперники в справі газифікації автомобіля. Перший отримують з нафти і сконденсованих нафтових попутних газів. Щоб ця суміш залишалася рідкою, її зберігають під тиском 16 атм. Метан – основний компонент природного газу, який практично не залишає шкідливих продуктів згоряння і від того більш екологічний, ніж пропан-бутан. У рідку фазу метан переходить тільки при температурах близько -160 ° С, тому його зберігають в газоподібному вигляді під дуже високим тиском – до 200 атм.Звичайний сталевий балон, розрахований на такий тиск, важить приблизно 100 кг, ось чому раніше в нашій країні на цьому паливі їздив тільки пасажирський і вантажний автотранспорт (такі ємності треба було десь розміщувати!). Останнім часом з’явилися більш легкі балони різної форми з металопластику, що дозволяє перевести на метан легкові авто і навіть мотоцикли. Встановити газобалонне обладнання (ГБО) в автомобіль коштує грошей: пропан-бутановий комплект в спеціалізованій фірмі потягне на 9000 грн. Перевести авто на метан обійдеться вдвічі дорожче. На жаль, не всі сервіси, що виконують таку роботу, сертифіковані.
Відгукнуться це при проходженні ТО і інших реєстраційних діях з машиною. Заводська газова модифікація дорожче автомобіля з традиційним бензиновим або дизельним мотором в середньому на 80 – 90 тисяч гривень. За ці гроші власник отримує оптимально налаштований двигун, балони спеціальної форми, які не крадуть корисний простір багажного відсіку, належне технічне обслуговування та дилерську гарантію.
СКІЛЬКИ КОШТУЄ. Якщо потужність двигуна, що працює на бензині, прийняти за 100%, то на газі він видасть приблизно 90%. Зате яка економія на паливі! Пропан-бутан коштує в середньому 11,10 грн проти 24,20 грн за літр бензину А92. Газ не містить шкідливих домішок, наприклад свинцю і сірки, які руйнують каталітичний нейтралізатор і лямбда-зонд. Він легко змішується з повітрям і рівномірно наповнює циліндри однорідною сумішшю; двигун працює рівно, не створюючи нагару на поршнях, клапанах і свічках запалювання.
Нарешті, газ, що надходить у двигун, не змиває масляну плівку зі стінок циліндрів і не розбавляє масло в картері. Вагоме «але»: щоб уникнути шкідливих аспектів і отримати позитивний ефект, мотор треба серйозно доопрацювати; ще краще, якщо він спочатку спроектований для роботи на газі. Однією установкою ГБО тут не обійдешся. Така думка всіх автовиробників.
Багато закордонних автовиробників мають в своїй гаммі газові модифікації своїх моделей, включаючи навіть седани-люкс, і метану зараз приділяється більше уваги, ніж суміші пропану і бутану. Варто зазначити, що до 2020 року відповідно до рішення Європейської економічної комісії ООН частка автомобілів на природному газі в країнах об’єднаної Європи повинна збільшитися до 10% (сьогодні вона становить менше 1%), а в нашій країні аналогічної програми поки немає.
Мотор-прабатько. Двигун Ленуара увібрав в себе багато чого з інших винаходів того часу, про які сам винахідник говорив так: «Машина Ленуара використовує поршень Стріт, циліндри, як у двигуна Лебона, запалювання електричною іскрою, як у машини де Ріваца, але двигун засмоктує газ і повітря в простір між поршнем і циліндром без небезпечного попереднього змішування, що вимагає використання насоса, – це, власне, і є предметом патентного захисту ». Двигун розвивав потужність близько 5 к.с., продано понад 500 примірників.
На заводі або в сервісі? Газ в ДВС «потрапляє» двома шляхами: безпосередньо на автозаводі або в спеціалізованому сервісі. При після продажній установці ГБО штатні вузли і деталі зміні не піддаються, газова апаратура служить доповненням, що дозволяє їздити на двох видах палива – газі і бензині.
Газ з герметичного балона під тиском надходить у редуктор, де випаровується і вже в газоподібному вигляді (так звана парова фаза) надходить в змішувач через дозатор або газові форсунки в інжекторі. Налаштування індивідуальне, а тому говорити про відповідність кожного переробленого в умовах майстерні мотора стандарту Євро III можна лише з великою натяжкою. Якщо ви вирішили встановити ГБО на авто, то робіть це на сертифікованих СТО.

Posted in ГБО автомобилей.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован.