Тест Ford Focus LPG: економимо з пропан-бутаном

Років десять тому газове обладнання у нас використовувалося переважно на вантажну техніку з бензиновими моторами. Бензин був недорогий, а з втратою потужності і капризами газобалонного обладнання мирилися лише власники ненажерливих автомобілів.

Але час йде – вдосконалюється електронне вприскування палива і ГБО. Та й ціни на бензин виросли. Ось і потягнувся народ до пропан-бутанової суміші, яка вдвічі дешевше 95-го бензину.

Виробники теж не сплять. ГАЗ кілька років тому запустив в серію Газель на зрідженому газі. Працює в цьому напрямку і АВТОВАЗ (ЗР, 2016, № 4), але серійної газової Лади в гамі ми поки не бачимо. Зате такий автомобіль в найближчому майбутньому може з’явитися у Ford. В кінці лютого цього року випустили дослідну партію двопаливного Ford Focus. Ми взяли один з них і порівняли зі звичайною бензиновою версією.
Рідина або газ? Чому все-таки для легкового автомобіля краще пропан-бутанова суміш, а не метан? Все просто. Головне – скраплений газ займає менше місця і тиск в балоні не перевищує 5-6 бар, в той час як в балонах зі стисненим метаном тиск – 250 бар. Значить, балон для зрідженого газу може бути тонше і легше, відповідно він дешевше.
На Ford Focus LPG (обрана 1,6-літрова версія потужністю 125 к.с.) ставлять ГБО четвертого покоління. Компоненти поставляє відома італійська фірма BRC. Газовий балон на 40 літрів захований в нішу, передбачену для запасного колеса. У салоні двопаливного видає перемикач типу палива, розташований під рукояткою гальма стоянки. На цьому ж перемикачі відображається запас пропану в баку. Штатний тріп-комп’ютер, на жаль, реагує лише на бензин. Газова апаратура прилаштувалася під капотом. Не обійшлося і без змін в двигуні. Сідла випускних клапанів, самі клапани і їх напрямні виконані з більш жароміцного сплаву, здатного витримати велике теплове навантаження. А ще у цього Ford Focus  свій каталітичний нейтралізатор з меншою пропускною спроможністю і свічки запалювання з меншою різницею між електродами: 0,8 замість 1,1 мм (такий зазор в «бензинових» свічок).

Газова динаміка. Втрата потужності при переході на газове паливо неминуча. Через газоподібний стан палива наповнення циліндрів гірше. А оскільки октанове число пропан-бутанової суміші вище на 5-10 одиниць, процес згоряння при незмінному куті випередження запалювання (КВЗ) може затягнутися. Звідси більш значна витрата палива і підвищене навантаження на клапани.І саме цим пояснюється те, що втрата потужності при установці універсальних комплектів ГБО, де значення коригування КВЗ «середні по лікарні» і не розраховані під конкретний двигун, доходить до 10-15%. У Focus же декларована втрата – всього 7%: потужність впала з 125 до 117 к.с. Налаштування блоку управління газовим обладнанням підібрані виключно під 1,6-літровий двигун Sigma. Газовому автомобілю складніше рушати в підйом. А ще відчувається легка нестача потужності на верхах – після 5000 об / хв, автомобіль відверто скисає.
Заради експерименту ми виміряли розгінну динаміку на паливі обох типів. На бензині розгін до 100 км / ч зайняв 13,4 секунди, а при роботі на пропані він на 0,8 секунди довше. В іншому це все той же Focus – з непоганою плавністю ходу, чіткою механічною коробкою передач і чудовою керованістю.
Чи варта економія з пропаном, втрат в динаміці і трохи підвищеної витрати палива? Однозначно! Адже зараз літр пропан-бутан удвічі дешевше бензину А-95. Комплект ГБО при самостійній установці обходиться в 10000 грн, і при середній витраті палива 10 л / 100 км він окупиться через 14 тисяч кілометрів.
У заводських бі-паливних автомобілях, яким є і Ford Focus LPG, є ще одна величезна перевага – гарантія. Установка стороннього комплекту ГБО веде до неминучої втрати заводської гарантії, а з серійним автомобілем, само собою, таких проблем немає. Умови гарантії і міжсервісний інтервал залишаються ті ж, що у звичайних Фокусів.
Збірка бі-паливних Фокусів організована в окремій зоні – це пов’язано зі складністю монтажу ГБО. Однак не виключено, що в подальшому такі машини почнуть збирати на основній лінії. Покупцям будуть доступні комплектації SYNC Edition і Titanium, але ціни на двопаливні Фокуси поки не визначені.

ПЛЮС: Економія на паливі, збереження гарантії. МІНУС: Втрата в потужності і динаміці, немає запаски.

 

Posted in ГБО автомобилей.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован.