Від блок-пунктів до АЗК

Одна з найнеобхідніших умов існування автомобіля – наявність палива та місць, де його можна придбати. Навіть страшно згадувати, де, як і чим  ми заправлялися колись. Сьогодні мережа автозаправних комплексів – одна з найбільш значних досягнень не тільки автомобільного сектору, але й всієї української економіки.

Те з чого починав український автозаправний сервіс, важко навіть рахувати стартом: спадщина у вигляді мізерної мережі радянських заправок зі злодійкуватими королевами бензоколонок за маленьким віконцем, помножене на тотальний дефіцит середини 90-тих потребувало повного обнулення. Але на місті типових АЗС з битою мозаїчною плиткою почали з’являтися не нові комплекси, а … залізні блок-пункти, які ховали в собі трішки оновлені колонки з механічними лічильниками.

Перші кроки

Спочатку довелося боротися з дефіцитом пального. Між іншим недорогі, транспортабельні і гарно захищені від рекетирських погромів заправні блок-пункти допомогли початківцям нафтотрейдерам знайти більш зручніші локації і освоїти ази заправного бізнесу. Останній зробив важливі кроки до цивілізації: в 1997-1998 рр. з’явилися перші мережеві станції під брендами ОККО, WOG, SHELL та інші. Між іншим, на низ з’явилося дизельне паливо, яке власники легковиків могли безстрашно заливати до своїх баків.

В регіонах створювалися локальні мережі АЗС гідного рівня. Пізніше багато з них змінили прапори, поглинені більшими всеукраїнськими мережами, але закривалися одиниці. Початкова кількість АЗС в Україні – близько 2000, сьогодні їх 7000. По території країни заправки розподілені більш-менш рівномірно, хоч підвищена концентрація спостерігається в містах і на автотрасах регіонального і вище значення.

Якість

Поняття якості палива для більшості автомобілістів в середині 90-х обмежувалося критерієм «чистий/брудний». Бензин через множинні перевантаження був як мінімум брудним, а також часто з заниженим октановим числом. Але в країні з’являлося все більше іномарок з високими потребами до вмісту в паливі свинцю, сірки, смол, не говорячи вже про механічні домішки. Ринок намагався відреагувати: одні торговці почали ввозити паливо із-за кордону, інші намагалися модернізувати його на місці за допомогою присадок, але не завжди вдало. Червоні свічки, оплавлені клапани  і поршні як результат застосування залізовмістовних  присадок зустрічались автомеханікам ще в середині нульових років. Але діло йшло на лад. Прийняли нові стандарти: по дизпаливу ДСТУ 3868-99 в 1999 році, і бензиновий ДСТУ 4063-2001 в 2001 р. Всі бензини стали неетильованими, а в 2007 р. затвердили два эвростандарти – ДСТУ 4839:2007 для бензину і ДСТУ 4840:2007 для дизпалива (Євро 4). Із номенклатури зникли марки А-76 і А-80, стали строгішими норми по вмісту в паливі сірки. Пізніше почали з’являтися  брендові види палив – свої у кожній мережі АЗК, наприклад в ОККО це – бензин Pulls 95 і ДП Pulls Diesel. За рахунок пакету присадок – миючих, антикорозійних і модифікаторів тертя – він відрізняється покращеними споживчими якостями. Одним словом, на більшості  українських АЗС сьогодні можна без страху заправити найвибагливіше авто.

Ціни

Тепер ми розуміємо, що раніше бензин в Україні був до сміху дешевий: 60 коп., або 0,3 дол. Через декілька років він подорожчав до 0,5 дол. – цілих 2,20 грн! Потім настала хоч і не сама бажана, але все ж стабільність. Прив’язуючись до курсу долара, А-95 дотягнувся до рівня в 1,0 дол. і вже протягом 7 років коливається в діапазоні 0,8 – 1,3 дол. Синхронно з ним, але на декілька відсотків нижче, тримає свою ціну і дизпаливо. Цифри для українців не найприємніші, але слід пам’ятати, що в більшості країн Європи вони ще вищі.

Справжній сервіс

Ціла прірва відокремлює нас від рівня сервісу 20 – річної давності. Окремо скажімо про систему харчування. Ніде в світі немає такої кількості і такої різноманітності кав’ярень, кафе і ресторанів на АЗС, як в Україні. Причому у деяких мереж – одразу декілька власних  ресторанних брендів. Наприклад ОККО: A la Minute, Pasta Mia, Meiwei. Якщо не говорити про сніданки, обіди та вечері, кожний знає, що порція кави на улюбленій АЗК для багатьох автомобілістів – це вже обов’язковий ритуал.

Posted in ГБО автомобилей.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован.